Evde Saç Bakımı: Evde Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır? (2022)

0

Evde keratin saç bakımı yapmak, daha gür ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişiler tarafından sıkça araştırılıyor. Saç bakım önerileri arayan kişiler, evde saç bakımı yapmak konusunda rehber arıyorlar. Evde yapılabilecek bakımlar çoğu zaman daha pratik, daha faydalı ve daha az maliyetli oluyor. Ancak etkili sonuçlar elde edebilmek için evdeki cilt ve saç bakımlarının doğru tekniklerle, doğru malzemelerle yapılması önem arz ediyor.

Evde Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Evde Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde keratin saç bakımı tarifi konusunda güzellik uzmanlarının ve çeşitli profesörlerin kesinlikle önerdiği, kullanımının faydalı bulunduğu bazı ürünler var. Bu ürünlerin kriterleri arasında en başta keratin içermesi veya keratinle desteklenen bir ürün olması geliyor. Keratin bakımı çoğu kişi tarafından yanlış bilinen bir saç bakım türü olarak karşımıza çıkıyor. Saçların bakımı için çeşitli tariflerden ve saç bakımı maskesi önerilerine geçmeden hemen önce, “Keratin nedir?” sorusunun yanıtını verelim.

Keratin Nedir? Keratin Ne İşe Yarar?

Keratin nedir sorusunun cevabı, saç bakım alanında neredeyse tüm uzmanların önerdiği, saçların daha gür görünmesini ve daha sağlıklı büyümesini destekleyen bir ürün olarak kısaca verilebilir. Keratin bakım sayesinde saçların ucundaki pullanmalar toparlanır, saçlar daha gür bir görünüme kavuşur ve daha sağlıklı bir şekilde uzar.

Keratin ile saç bakımı son derece faydalı olsa da her bakım türünde olduğu gibi doğru kullanım önemlidir. Yanlış yapılacak keratin bakımlarıyla saçlar olduğundan daha problemli bir hale gelebilir, bu nedenle keratin saç bakımı yapmadan önce “keratin nedir, keratin ne işe yarar?” sorularının cevapları iyi bilinmelidir.

Keratin Ne İşe Yarar?

Keratin Ne İşe Yarar?
Keratin Ne İşe Yarar?

Keratin, saçlara pürüzsüz bir güzellik katmasının yanı sıra daha sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenler tarafından kullanılır. Keratin içeren çeşitli bakım ürünleriyle birlikte en iyi etkiyi elde edebilmek için kullanımının püf noktaları bulunur. Bu mucizevi bakım yöntemi sayesinde saçlar daha temiz uzar, daha toplu ve parlak görünür. İnce ve sağlıksız saçlar, yerini daha kalın telli ve daha sağlıklı saçlara bırakır. Saçtaki elektriklenme ve kabarmaların önüne geçerek daha sakin bir saç uzaması sağlar.

Evde Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde keratin saç bakımı yapabilmek için öncelikle bakım ürünleri satan mağazalardan veya eczanelerden keratin serum ürünü bulunmalıdır. Bu ürüne sahip olduktan sonra, rahatlıkla evde keratin saç bakımı yapabilirsiniz. İşlem oldukça kolaydır ve sadece birkaç adımda saçınızın keratin serumu sayesinde canlanmasını sağlayabilirsiniz. Keratin bakım aşamaları şu şekildedir;

  1. Herhangi bir saç şampuanıyla, saçlar güzelce yıkanmalıdır. Şampuan, saçta 20 dakika kadar bekletilmeli ve ılık suyla temizlenmelidir.
  2. Ardından satın alınan keratin serumunu kullanmadan önce şampuanla yıkanmış saçlar güzelce açılmalı, taranmalıdır.
  3. Keratin serum sadece saçların uçlarına olacak şekilde sürülmelidir. Saç uçlarından yukarı çıkmamaya ve saç diplerine sürmemeye dikkat etmelisiniz.
  4. İnce uçlu bir tarakla saçlar iyice taranmalıdır. Saçınızı ucu ince bir tarak yardımıyla, serumu dağıtacak şekilde taramalısınız.
  5. Son aşamada serumun saçlar üzerinde kuruması gerekir. Bunu yapabilmek için bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Kurutma esnasında da saçlarınızı taramayı bırakmamalı, aynı şekilde taramaya devam etmelisiniz.

Keratin bakımı yapmak, bu kadar kolay bir işlemdir. Güzellik ürünleri satan mağazalardan veya varsa eczanelerden satın alınacak bir keratin serum ürünüyle, sadece bir saatinizi ayırıp evde keratin saç bakımı yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bu işlemi uygulamaya çekinen kişiler “Keratin bakım zararlı mıdır?” sorunun da yanıtını arıyorlar. Detayını vermeden önce paylaşalım: Keratin saç bakım yöntemi çoğu zaman için zararlı değildir ve doğru bir şekilde yapıldığında aksine saçlar için fayda sağlar.

Keratin Saç Bakım Zararlı Mıdır? Evde Saç Bakımında Kullanılabilir Mi?

Keratin saç bakımı zararlı mıdır sorusunun yanıtını verebilmek için, öncelikle bilinen 3 zararına göz atılması gerekir. Kimi kişiler için zararlı görülen bu ürün, kimi kişiler için ise mucizevi etkiler yaratmaktadır. Keratin, saç bakımı yapan lisanslı güzellik ve saç merkezlerinde de sıklıkla kullanılan bir üründür.

Evde keratinle saç bakımı zararlı mıdır?
Evde keratinle saç bakımı zararlı mıdır?

Bu bakımdan incelenirse zararlı olduğu düşünülmez. Yine de merak edenlere, hatalı keratin bakım ürünü seçiminin veya sürekli bu yöntemi kullananlar için keratin zararları şöyle;

  • Keratin saç bakım ürünlerinin kiminde kanserojen maddeler bulunmaktadır. Örneğin formaldehid adlı maddenin kanserojen etkisi yarattığı da uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Bu nedenle ürün seçiminde fiyattan önce içerik ve kaliteye önem verilmeli, iyi bir ürün kullanılmalı, sürekli aynı yöntemle saç bakımı yapılmamalıdır.
  • Kalitesiz ürün kullanımı sonrası, bazı kişilerde burun kanamaları ve baş ağrıları meydana gelebilmektedir. Bu problemin temeli hem kalitesiz ürün seçimi yapmak, hem de bu ürünlerin bünyeden bünyeye değişiklik gösteren etkileri sonucunda ortaya çıktığı bilinir. Yani keratin ürünleri her zaman bu tür etkiler göstermemektedir.
  • Keratin saç bakımı kalıcı bir bakım yöntemi değildir ve etkisi ortalama 5 ay sürer. Aynı zamanda keratin bakım fiyatları oldukça yüksek bir seviyededir ve kişiler bu durumdan pek hoşnut olmazlar. Bu nedenle daha çok evde keratin saç bakımı yöntemi kullanılmaktadır.

Keratinle saç bakımı yapmanın yolunu sizlerle paylaştık! Keratinle saç bakımı yapmanın yanı sıra cilt bakım önerileri ve sivilce çözümleri arıyorsanız;  güvenli ürünlerin karışımıyla evde cilt bakımı seçenekleriniz de var. Örneğin şu yazıya göz atarak, besin değeri konusunda en iyi ürünlerden biri olan süt ile cilt bakımı ve sivilce maskesi yapımını öğrenebilirsiniz; Cilde Mucize İlaç: Süt – Sütün Cilde Faydaları Neler?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.