Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilirse Ne Olur? (2022)

0

Hamileyken cinsel ilişkiye girmek, çiftlerin en çok çekindiği konulardan bir tanesidir. Nasıl bir duruma yol açacağı, bebeğin sağlığı açısından sorun yaratıp yaratmayacağı, hamileliğin çiftlerin cinsel hayatını ne yönde etkileyeceği sıklıkla araştırılmaktadır.

Hamilelik ortalama 9 ay süren bir süreçtir ve bu nedenle cinsel ilişkiye girmekten çekinen çiftler 9 ay boyunca birliktelik yaşayamayacaklarını düşünürler. Bu konuya kayıtsız kalmayan ve evli çiftlerin sorularını duyan uzmanların belirttiği üzere, gebeyken cinsel ilişkiye girmenin kuralına uygun olduğu müddetçe sanıldığı kadar riskli olmadığı ortaya konulmuştur.

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi sorusunu yanıtlamak gerekirse uzmanlara göre bu mümkündür ve herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Hamileyken cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar vermez, zira bu bölge bebeği koruyan bir örtüyle kaplıdır. Yani, cinsel ilişki sırasında bebek için herhangi bir sorun oluşmaz ya da bebek yaşanan ilişkiyi hissetmez.

Anne ve babaların 9 aylık süreçte birbirlerinden uzaklaşmalarına ve yatak hayatına son vermelerine gerek yoktur. Hamileliğin hiçbir haftasında cinsel birlikteliğin herhangi bir sağlık sorununa ya da bebeğe zarar vermesine yol açtığı görülmemiştir. Ancak aşağıdaki durumlardan biri görülüyorsa ve doktor kontrolü yapılarak belirlendiyse, hamileyken cinsel ilişkiden uzak durulması tavsiye edilmektedir;

  • Rahim ağzının normal zamandan daha önce açılması durumu yaşandıysa,
  • Erken doğum yapma riski varsa ve doktor kontrolünde bu belirtildiyse,
  • Çoklu gebelik yaşanıyorsa (ikiz, üçüz, dördüz gebelik durumları),
  • Annede vajinal kanamalar görülüyorsa veya amniyotik sıvı sızıntısı varsa,
  • Anne, bu gebelikten daha önce düşük ya da erken doğum yaptıysa.

Bu durumlardan herhangi biriyle karşı karşıya kalınması, hamilelikte cinsel ilişkiden uzak durulması gerektiğinin işaretidir. Aksi halde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir veya bebeğin sağlığı riske atılabilir. Eğer yukarıdakiler veya belirlenmiş farklı problemler görülmüyorsa gebelikte cinsel ilişkinin herhangi bir sakıncası olmayacaktır.

Hamileyken Cinsel İlişkinin Faydası Ne?

Kuralına uygun bir birlikteliğin, aynı zamanda anne için fayda sağlayacağı çeşitli uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Girilen ilişki sonrası orgazm yaşaması, anne için yararlı olabilir. Bunun temel sebebi hamileliğin stresli bir süreç olması, anneyi psikolojik olarak yorması olarak açıklanabilir. Ortada herhangi bir risk yoksa ve bebek için tehlike oluşmuyorsa, hamilelikte cinsel ilişkinin yararları konusunda uzman yorumları aşağıdaki gibidir.

1. Daha iyi bir ruh hali yaratır

Gebelik boyunca ortaya çıkan gelişmeler, karın şişliği, bebek için duyulan endişe annenin daha stresli bir döneme girmesine sebep olur. Stresi azaltmak açısından cinsel birliktelik yaşamak yarar sağlayacaktır. Cinsel ilişki, kişilerin vücudunda endorfin hormonu salgılanmasına yardımcı olur. Endorfin hormonu ise hem anne hem de bebek için oldukça yararlıdır.

2. Vücuttaki ağrılar azalır

Gebelikteki kişilerin çeşitli ağrılardan yakınması son derece normaldir. Cinsel ilişkinin ağrı geçirici bir özelliği yoktur ancak iyi bir cinsel birliktelik sonrası vücutta salgılanacak olan oksitosin sayesinde kadındaki mutluluk oranı artar. Cinsel ilişki sayesinde ortaya çıkacak oksitosin ile annenin vücudundaki ağrılara karşı tolerans gösterebilmesine ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

3. Uykuyu kolaylaştırır

Hamile kadınların en büyük problemlerinden biri uykusuzluktur. Bunun genel sebebi yaşanan onca strese karşın uykunun zorlaşması ve haliyle uyku düzeninin bozulması olarak bilinir. Ancak cinsel ilişki esnasında salgılanacak prolaktin hormonu sayesinde daha rahat bir uyku kolaylaşacaktır. Bunun sebebi, prolaktin hormonunun rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.