Normal Doğum

0

Doğum, kadının küçücük bir bedeni dünyaya getirmek için doğal bir sürecidir. Her doğum süreci her kadına özel olarak tamamlanır. Çünkü aynı kadının ilk doğumundan sonraki doğumları bile tamamen birbirinden farklı olmaktadır. Bu nedenle kimi doğumlar kısa sürerken kimi doğumlar kadının fiziksel yapısına göre uzayabilmektedir. Doğumun nasıl gerçekleşeceği hakkında kesin bilgi sahibi olunamasa bile doğum aşamaları hakkında bilgi sahibi olunarak daha rahat bir doğum süreci geçirilebilir. Normal doğum 3 aşama ile tamamlanır. Normal doğumun ilk aşamasında kadında düzenli olarak kasılmalar başlar, bebeğin doğmasına kadar olan süre ise normal doğumun ikinci aşaması, bebeğin tamamen dışarı çıkıp doğumun tamamlamış olduğu süre ise normal doğumun üçüncü aşamasıdır. Normal doğum başladığı zaman genelde kadında her 10 dakikada bir düzenli olarak kasılma meydana gelir. Normal doğum başladığı zaman ayrıca nişan adı verilen kan gelme olayı da görülebilmektedir. Bu durum korkulacak bir durum olmayıp doğumun başlamış olduğunu ya da artık küçük bebeğinizin sizin kucağınıza gelmek için çabaladığına işaret etmektedir.

Normal Doğum Belirtileri Hangileridir?

Normal doğum pek çok belirti ile anlaşılabilmekle beraber başlıca normal doğum belirtileri şu şekildedir;

  • Vajinadan nişan adı verilen kan gelmesi
  • Düzenli kasılma meydana gelmesi
  • Vajinadan suyun gelmesi
  • Sırt ağrısı hissetme
  • Sık idrara çıkma ihtiyacı hissetme

Nişan, bebeği anne karnındayken dışarıdan gelebilecek enfeksiyonlara karşı koruma görevi gören birer tıkaçtır. Nişan normal doğum esnasında gelebileceği gibi normal doğumdan sonra da gelebilmektedir. Normal doğum esnasında düzenli kasılmaların olması ise normal doğum olayının başladığının en belirgin işaretidir. Yalancı doğum kasılmaları hemen kaybolur ancak gerçek doğum kasılmaları çok sık aralıklarla devam eder. Normal doğumun başladığı an bebeğin kesesinin içinde bulunan amniyon sıvısı vajinadan gelmeye başlar. Bu durum suyun gelmesi olarak adlandırılır. Bazı kadınlarda doğum esnasında su gelirken bazı kadınların suyu gelmez ve hekim müdahalesi gerektirir. Normal doğumun başlamasıyla beraber aynı zamanda düzenli kasılmalardan olayı sırt ağrısı da meydana gelir. Normal doğum yaklaştığı zaman bebeğin kafasına doğum kanalına doğru iner ve bu nedenle aynı zamanda sık idrara çıkma olayı oluşur.

Normal Doğumun Yararları Hangileridir?

Normal doğum 38 ile 40 hafta arasında gerçekleşmektedir. Öncesinde gerçekleşen normal doğumlar erken doğum, sonrasında gerçekleşen doğumlar ise geç doğum olmaktadır. Normal doğum hem anne hem de bebek için yararlı olmakla beraber normal doğumun hem anne hem de bebek için yararları ise şu şekildedir;

  • Normal doğum esnasında anne ve bebek olası enfeksiyon riskinden korunmuş olurlar.
  • Normal doğum sonrası ağrı en az seviyededir.
  • Normal doğum sonrası anneler hemen yürümeye başlayabilirler.
  • Normal doğum sonrası göğüslerden süt hemen gelmeye başlar.
  • Normal doğum sonrası anneler hastaneden daha çabuk ayrılırlar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.