Öksürük Nasıl Geçer?

0

Özellikle kış aylarına yaklaşıldığında, boğaz ağrıları ve öksürük problemi de artış göstermeye başlıyor. Dünya, koronavirüs salgını gibi ciddi bir hastalıkla mücadele ederken öksürük yoluyla havaya karışacak bakterilerin de diğer kişilere bulaşması ve bunun sonucunda Covid-19 hastalığının ortaya çıkması en çok korkulan durumlardan biridir. Zira Covid-19 nedeniyle tüm dünyada hem genç, hem de yaşlı kesimden birçok vefat gözlemlenmiştir.

Öksürük başladığı zaman durmayabilen, hatta bazen insanları krize dahi sokabilen bir sağlık sorunudur. Bu nedenle bir uzman desteği almak daha iyi olacaktır ancak her zaman şiddetli öksürük görülmez, bazen zararsız ve geçici öksürüklerden yakınan kişiler bu problemin üşütmüş olmalarından, kış aylarından veya hafif boğaz ağrılarından dolayı ortaya çıktığını bilirler. Böyle durumlarda evde öksürük için çözümler üretmek mümkün hale gelir.

Öksürük nasıl geçer sorusuna en iyi yanıt bitki çayları olmaktadır. Eğer korona virüsten kaynaklı bir durum yoksa ve özellikle kış mevsiminde gözlemlenen, ciddi bir durum olmayan fakat kişileri de zaman zaman zor durumda bırakan öksürük sorunundan muzdarip olunursa; evde öksürük için bitkisel çözüm önerileri problemleri bir nebze de olsa hafifletecektir. Hastalıklar konusunda uzman desteği almak ve bir doktora görünmek en iyi seçim olsa da eğer ciddi bir sorun olmadığından eminse kişiler evde öksürük için bitkisel çözümler üretebilirler.

Evde Öksürük İçin Bitkisel Çaylar

Ortaya çıktığı zaman kişilerin baş belası olan ve bazen ardı arkası kesilmeyen şekilde devam eden öksürük sorunu için evde bitkisel çözümler üretilebilir. Bu çözümler çeşitli gıdaların tüketimiyle, evde bitki çayları yapımıyla sağlanabilmektedir. Evde öksürük nasıl geçer sorusuna en çok bilinen yanıt ıhlamur çayıdır, ancak bunun yanı sıra hazırlanabilecek, tüketilebilecek çeşitli besinler ve çaylar da bulunuyor.

Öksürüğün Düşmanı: Ihlamur Çayı

Öksürük için en çok kullanılan bitki çaylarından biri ıhlamur çayıdır. Evde kolayca hazırlanabilecek, tüketiminden sonra öksürük problemlerini en iyi şekilde kesebilecek bu çay, tüm dünyada bolca tüketilmektedir. Ihlamur yapraklarının da bulunduğu karışımın bir su içinde kaynatılması ve normal bir çay gibi bardağa konularak sıcak şekilde tüketilmesinin öksürüğü önlediği bilinir. Ihlamur çayının içinde flavonoid, müsilaj gibi ağrı kesici ve tahriş giderici besin öğeleri bulunmaktadır. Öksürük problemi yaşayanlar, ıhlamur çayını mümkünse şeker ilave edilmeyecek bir biçimde günde 2-3 bardak olarak tüketebilirler.

Ayva Yaprağı

Ayva yaprağı, ıhlamur çayından sonra öksürük kesici bitkisel çözümler arasında en çok bilinenlerden biridir. Ayvanın hem kendisi, hem de yaprakları tarih boyunca öksürüğü kesmek için bolca kullanılmış ve etkisi kanıtlanmıştır. Boğaz yolu enfeksiyonlarını önlemek için iyi bir seçim olan ayva yaprağı aynı zamanda boğazı yumuşatır ve böylelikle öksürüğü önler. Günde 3 fincan kadar ayva yaprağı çayı tüketmek, kişilerin öksürük sorunundan kurtulmasında fayda sağlayacaktır.

Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı bir ıhlamur çayı kadar çok bilinmese de öksürüğü önleme konusunda oldukça başarılıdır. Ekinezya bitkisinin daha çok nezle, grip, soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrısı sorunlarını gidermek için tüketildiği ve bu konuda da oldukça yarar sağladığı bilinmektedir. Ekinezya çayı, tıpkı diğer çaylar gibi demlenerek tüketilebilir. Etkisini arttırmak için çayın içerisine bir tatlı kaşığı bal da eklenmesi önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.