Cilde Mucize İlaç: Süt – Sütün Cilde Faydaları Neler? (2022)

2

Sütün Cilde Faydaları Neler?

Süt ve süt ürünlerinin beslenme açısından her yaştan insan için faydaları zaten biliniyor. Bebek ve çocuklar için gelişimi desteklemeye, yetişkinler için beslenmede düzene yarar sağlayan süt, pozitif etkileri insanlar tarafından çok bilinmese de cilt için de faydalı olan ürünlerden bir tanesidir. Sütün cilde faydaları, en başta cildin yenilenmesiyle ve temizlenmesiyle başlıyor. Uzmanlara göre sütle cilt bakımı, yüz temizleyici ve sivilce maskesi yapmak mümkün görünüyor.

Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Sütün Faydaları Neler?
Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Sütün Faydaları Neler?

Sütün cilt için faydalarını öğrenenler, çeşitli süt maskeleri ve süt karışımlarıyla bakım yapmaya başlıyorlar. Hem sağlık, hem de doğal bir güzellik için süt tüketimi önem arz ediyor. İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde faydalarının saymakla bitmeyeceği bu ürünün, cilt bakımında kullanıldığında mucizevi sonuçlar elde edilmesi mümkün hale geliyor.

Süt, çeşitli profesörler ve gıda uzmanları tarafından kanıtlanmış bolca fayda içerir. Bunlardan en belirgin olanı; beslenmelerinde sütü eksik etmeyen sporcuların da bileceği üzere süt içinde bulunan vitamin ve proteindir. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş internet sitesinde 2016’da paylaşılmış bir yazıya göre, sütün faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Süt ve süt ürünlerinin içinde A, B ve D vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, selenyum, protein, b6 vitamini ve b12 vitamini de bulunuyor. İhtiyaç duyulan en önemli vitamin ve proteinleri karşılamasıyla, süt ve süt ürünleri tüketimi önemli görülüyor.
  • Süt ve süt ürünlerinde yer alan kalsiyum özellikle bebeklik ve çocukluk çağındaki bireylerde kas ve kemik gelişiminde, dişlerin sağlıklı gelişmesinde etkili bulunuyor.
  • Yetişkinlerde ise düzenli ve doğru süt tüketiminin kalp ve damar hastalıklarını, inmeleri, tansiyon ve diyabeti, kolon kanserini önlemesiyle değerli bir besindir.

Cilt Bakımında Süt Kullanmak

Süt cilt için fayda sağlasa da unutulmamalıdır ki dünyada en çok alerjisi bulunan ürünlerden bir tanesi de aynı şekilde süt ve süt ürünleridir. Bu nedenle aşağıdaki sütle cilt bakımı önerilerini uygulamadan önce; süt ve süt ürünlerine alerjiniz olmadığından emin olmanız sağlığınız açısından faydalıdır.

Sadece cilt bakımı için kullanırken değil; süt ve süt ürünlerine alerjisi olan kişiler için ürünlerin bilinçsiz ve aşırı tüketimi de sakıncalı olabilmektedir. Eğer süt ürünlerine alerjiniz olmadığından eminseniz, cilt bakımında kullanmanızda da bir sakınca olmayacaktır. İşte, sütle cilt bakımı yöntemleri!

Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Sütün Faydaları Neler?
Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Sütün Faydaları Neler?

Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Süt ve süt ürünleri içinde bolca vitamin ve mineral barındırıyor. Zengin besin değerleri sayesinde hem beslenmede, hem bakımda faydaları saymakla bitmiyor. Bu açıdan, sütle cilt bakımının sağlayacağı faydaların da oldukça fazla olduğunu söylemek mümkün hale geliyor. Sütle cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtı ise şu üç ayrı cilt bakımı yöntemiyle verilebilir;

  • Sütle Yüz Temizleyici

Süt, faydalı bir besin ve faydalı bir cilt bakım ürünü olmasının yanı sıra aynı zamanda yüz temizleyici konusunda güzel bir seçim olacaktır. Süt pamuğa döküldükten sonra yüzün iyi bir şekilde silinmesi, birçok makyaj temizleyicinin ve yüz temizleyici jelin değmediği lekeleri gidermeye yardımcı olacaktır.

  • Sütle Kuru Cildi Nemlendirme

Sütün cilt için faydalarından yukarıda kısaca bahsetmiştik. Nemlendirici olarak bakıldığında ise süt ve süt ürünlerinin kuru cilde sahip kişilerde bu özelliğiyle mucize etkisi yarattığı biliniyor. Sütle kuru cilt nemlendirmek için bir pamuk yardımıyla soğuk süt kullanılabilir. Yüze uygulanan süt yaklaşık 10 dakika bekletildikten sonra ciltte kuruduğu hissedilebilecektir. Ardından yüzü güzelce durulamak yeterlidir.

  • Sütle Sivilce Maskesi

Sütle sivilce maskesi yapmak için 1 tatlı kaşığı süt, 3 damla eklenecek limon ve 1 tatlı kaşığı maden suyu iyice karıştırılmalıdır. Ardından bu karışım bir pamuk aracılığıyla sivilce açısından sorunlu bölgelere sürülebilir. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra, cilt ılık suyla yıkanmalıdır. Sütle sivilce maskesi, iyi bir sonuç almak isteniyorsa haftada 2 defa yapılabilir.

 

2 Yorumlar
  1. […] Cilde Mucize İlaç: Süt – Sütün Cilde Faydaları Neler? Evde Süt Maskesi Yapımı […]

  2. […] Keratinle saç bakımı yapmanın yolunu sizlerle paylaştık! Keratinle saç bakımı yapmanın yanı sıra cilt bakım önerileri ve sivilce çözümleri arıyorsanız;  güvenli ürünlerin karışımıyla evde cilt bakımı seçenekleriniz de var. Örneğin şu yazıya göz atarak, besin değeri konusunda en iyi ürünlerden biri olan süt ile cilt bakımı ve sivilce maskesi yapımını öğrenebilirsiniz; Cilde Mucize İlaç: Süt – Sütün Cilde Faydaları Neler? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.